Ендокринната система е съвкупност от жлези, които произвеждат хормони. Те действат като химически пратеници към определени органи, сливайки се с потока на кръвта. Подобно на ролята на невротрансмитерите (на снимката по-горе), два хормона – адреналин и допамин, също действат като невротрансмитери и това се вижда на графиката за илюстриране на клетъчната комуникация чрез химически вестители.
Основните жлези на ендокринната система – хипоталамус, хипофиза, епифиза, щитовидна жлеза, паращитовидна жлеза, тимус, надбъбречна жлеза и панкреас, регулират следните функции на тялото:
- Метаболизъм
- Сексуална функция и възпроизводство
- Сърдечна честота
- Кръвното налягане
- Апетит и Цикъл на съня
- Телесната температура
Всяка регулаторна дейност се контролира от индивидуални хормони, като например:
- Адреналин
- Алдостерон
- Кортизол
- Дехидроепиандростерон сулфат (DHEA)
- Естроген
- Фоликулостимулиращ хормон
- Глюкагон
- Инсулин
- Лутеинизиращ хормон (LH)
- Мелатонин
- Окситоцин
- Паратироиден хормон
- Прогестерон
- Пролактин
- Тестостерон
- Щитовиден хормон
Много състояния се зараждат ,в следствие на по-бавното действие на хормоните спрямо невротрансмитерите. Дали има свръхпродукция (хипер) или намалена продукция (хипо) дадения хормон. Поради по-сложния характер на женските репродуктивни органи, са необходими повече хормони за поддържане на репродуктивните функции, а честотата на дисбаланса е по-голяма, което води до клинични симптоми. Едно от тези все по-разпространени състояния, синдромът на поликистозните яйчници (PCOS) създава много затруднения. Той може да започне с диабет в млада възраст, да причини безплодие, да предизвика растеж на нежелано окосмяване, да доведе до наднормено тегло, главоболие и пагубно психично здраве. Ендокринната система е сложна и постоянно се променя поради ролята си на регулатор. Затова е важно да разберем как се проявява проблемът , например, възниква ли по време на менструация, започва ли менопауза, настъпила ли е бременност и др. Въз основа на очакванията как хормоните реагират на даденото физиологично състояние, Bicom Optima 34 може да тества за свръхпроизводство или дефицит на всички основни хормони, изброени по-горе, да определи засегнатата жлеза или компонент на системата и да посочи стресовия фактор, така че да може да се приложи правилен подход за лечение , за да се възстанови равновесието и да се започне възстановяване. Терапиите с Bicom Optima 34 са нежен и безопасен подход, който възстановява хормоналния баланс и позволява на тялото да се самолекува.